Kuvendi i Bullgarisë diskuton për Propozim-deklaratën për mbështetjen e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE - Bota Sot
Kuvendi i Bullgarisë diskuton për Propozim-deklaratën për mbështetjen e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Maqedonia

Kuvendi i Bullgarisë diskuton për Propozim-deklaratën për mbështetjen e integrimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Më: 10 tetor 2019 Në ora: 11:04
Foto

Kuvendi i Bullgarisë sot diskuton për Propozim-deklaratën, në të cilën Bullgaria i jep mbështetje të plotë nisjes së bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE.

Siç raportojnë nga BVNES, diskutimi i Propozim-rezolutës është në pikë të parë në seancën e sotme.

Në Propozim-deklaratën theksohet se Kuvendi i Bullgarisë është e përkushtuar në zgjerimin e BE-së dhe në procesin e stabilizim asociomit të Maqedonisë dhe Shqipërisë.

Në dokument theksohet se integrimi evropian, “nuk do të jetë në dëm të shtrembërimit të ngjarjeve historike, dokumenteve dhe artefakteve, si dhe roli i qëndrimet e figurave të historisë bullgare”.

Me deklaratën e Sofjes i bëhet thirrje Shkupit që të zbatojë në efikasitet pa anulime dhe me vullnet të mirë Marrëveshjen për fqinjësi të mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat