Zaev e konfirmon: Qytetarët e rajonit do lëvizin me kartë ID - Bota Sot
Zaev e konfirmon: Qytetarët e rajonit do lëvizin me kartë ID

Maqedonia

Zaev e konfirmon: Qytetarët e rajonit do lëvizin me kartë ID

Më: 10 nëntor 2019 Në ora: 13:41
Konferenca per media

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç kanë dalë në një konferencë të përbashkët për mediat.

Kryeministri maqedonas tha se nisma krijon një Ballkan ndryshe dhe ftoi dhe vendet e tjera ti bashkohen asaj  

Zoran Zaev: Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria hapën një nismë ku ftojnë 6 vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor të bëjnë më shumë nga ajo që jemi duke bërë përmes procesit të Berlinit dhe agjendës Europiane ekonimke. Tëe gjithë duhet pajtuar se Ballkani po ndryshon në një vend më të mirë dhe fgaktor më të rëndësishme në Europë. 

Nisma parashikon në të gjithë ditët e javës mundësinë  e lëvizjes së qytetarëve me kartë ID. Qarkullimi i shpejtë i kaminonëve. Mundëson kushte për planveprimi me qëllim njohjen e ndërsjelltë të dokumenteve nga agjencitë e ushqimit të veterinarisë, me qëllim  që të jepet mobilitet të kapitalit dhe shërbimeve që paraqesin 4 liritë europiane.

Sjell të mira për të gjithë Ballkanin dhe na faktorizon më shumë në Europë" 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat