Filipçe: Po bisedohet me specialistët dhe kërkojmë zgjidhje - Bota Sot
Filipçe: Po bisedohet me specialistët dhe kërkojmë zgjidhje

Maqedonia

Filipçe: Po bisedohet me specialistët dhe kërkojmë zgjidhje

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 20:04
Venko Filipçe

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe sot në një konferencë për shtyp tha se kanë relizuar shumë takim me sindikatat e shëndetësisë.

“Ne patëm takime të shumta me përfaqësuesit e të dy sindikatave në shëndetësi. Është bërë një rishpërndarje e ekuilibruar e përqindjeve të rritjes në nivelin bazë
të pagave. Premtimi i 100 mijë denarëve për shëndetin terciar në kuadër të programit tonë do të realizohet vitin e ardhshëm.

Ne do të vazhdojmë me planin për të mbledhur fonde për të investuar si në mjekë ashtu edhe në infermierë sepse ata janë bartës të shëndetit”, tha Venko Filipçe, duke iu përgjigjur pyetjes së gazetari në lidhje me pakënaqësitë midis shoferëve dhe stafit administrativ që paralajmëruan protesta, si dhe Shoqata e infermierëve që kërkojnë një ngritje lineare, ndërsa të hënën specialistët bashkëfinancuar kanë paralajmëruar protestë.

Atë që specialistët e bashkëfinancuar në takimin e javës së kaluar bënë thirrje për një transformim edhe gjatë kohës së specializimit, për të cilin nuk ka asnjë mundësi ligjore për këtë moment, me qëllim që të fitojë rritjen e fondeve që punonjësit e shëndetësisë tani po marrin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat