Deri në Samiti i Londrës, Maqedonia do të ketë ambasador dhe përfaqësuesin e saj ushtarak në NATO - Bota Sot
Deri në Samiti i Londrës, Maqedonia do të ketë ambasador dhe përfaqësuesin e saj ushtarak në NATO

Maqedonia

Deri në Samiti i Londrës, Maqedonia do të ketë ambasador dhe përfaqësuesin e saj ushtarak në NATO

Më: 28 nëntor 2019 Në ora: 15:12
Ilustrim

Deri në Samitin e NATO-s në Londër më 3-4 dhjetor, ambasadori i ri dhe përfaqësuesi i ri ushtarak i Maqedonisë së Veriut do të dihet në Aleancë, njoftoi sot Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska dhe Ministri i Jashtëm, Nikolla Dimitrov.

“Maqedonia e Veriut do të ketë përfaqësuesin e saj ushtarak në Aleancë deri në samitin e NATO-s. Misionet tona janë forcuar, si në diplomaci ashtu edhe në mbrojtje. Deri në fund të vitit pritet të kemi premisa të reja për misionin tonë”, tha Sheqerinska pas takimit me shefin e zyrës së NATO-s në Shkup, kolonel Zoran Jankoviç.

Ministri Dimitrov pret që puna të përfundojë në ditët në vijim me emërimin e ambasadorit në NATO.

“Ai do të jetë një njeri me përvojë dhe me peshë politike, i denjë për të përfaqësuar NATO-n. Nëse ne jemi 25 vjet përpara NATO-s, do të jetë jashtëzakonisht zhgënjyese nëse faktorët politikë të përfshirë në procesin e emërimit të ambasadorëve nuk arrijnë ta sigurojnë atë. Do të jetë një sinjal jashtëzakonisht i keq nëse mirëpresim anëtarësimin e plotë me aktrimin”, theksoi Dimitrov, megjithatë, duke shprehur besim se një ambasador në Aleancë do të emërohej në ditët në vijim.

Kryeministri Zoran Zaev do të udhëheqë delegacionin qeveritar, i cili do të përfshijë Ministrat Sheqerinska dhe Dimitrov në Samitin e NATO-s në Londër, ku ai do të ulet në të njëjtën tryezë me krerët e shteteve anëtare të Aleancës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat