Komisioni juridiko-legjislativ: S’ka nevojë për interpretim autentik të një neni që nuk ekziston - Bota Sot
Komisioni juridiko-legjislativ: S’ka nevojë për interpretim autentik të një neni që nuk ekziston

Maqedonia

Komisioni juridiko-legjislativ: S’ka nevojë për interpretim autentik të një neni që nuk ekziston

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 18:33
Ilustrim

Komisioni kuvendar juridiko-legjislativ në seancën e sotme konkludoi se nuk ka nevojë për interpretim autentik të një neni që nuk  ekziston, përkatësisht të nenit 11 nga Ligji për falje.

Ndryshe, pika e vetme e rendit të ditë deputetët Sashko Kostov dhe Dime Vellkovs ishte kërkesa e dhënies së interpretimit të nenit 11 nga Ligji për falje, dorëzuar nga  nga LSDM.

“Nëse Gjykata Kushtetuese e pranon nismën do të mund të pësonte disfatë shteti i së drejtës”, tha mes tjerash Kostov.

Sipas BDI, nuk mund të kërkohet interpretim autentik të një neni që nuk ekziston dhe se neni 11 nuk ekziston për shkak se është  ndryshuar në vitin 2009 dhe në vitin 2016 është hequr.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat