Ministria e Drejtësisë: Anulimi i nenit 11-a nuk do të ndikojë në faljet - Bota Sot
Ministria e Drejtësisë: Anulimi i nenit 11-a nuk do të ndikojë në faljet

Maqedonia

Ministria e Drejtësisë: Anulimi i nenit 11-a nuk do të ndikojë në faljet

Më: 5 dhjetor 2019 Në ora: 15:06
Foto ilustrim

Ministria e Drejtësisë sot ka njoftuar se nëse Gjykata Kushtetuese e heq ose anulon nenin 11-a të Ligjit për amnisti, ajo nuk do të ndikojë në faljen, pasi dje Komisioni Ligjvënës-juridik vërtetoi se ata janë të pavlefshme.

“Para Gjykatës Kushtetuese është neni 11-a, ndërsa interpretimi autentik është për nenin 11. Nëse Gjykata Kushtetuese e heq ose anulon nenin 11-a, ajo nuk do të ndikojë në faljen, pasi dje Kuvendi konfirmoi se ato janë të pavlefshme, ose dhënë nenit joekzistues dhe janë të pavlefshme që nga momenti i dhënies”, theksojnë nga Ministria e Drejtësisë lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese dhe Raportit të Komisionit Ligjvënës-juridik.

Ndryshe, dje Komisioni Ligjvënës-juridik konstatoi se nuk ka nevojë për interpretim autentik, të një neni që sipas tyre, nuk ekziston.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat