Pendarovski në Izrael: Edhe ne e kujtojmë tragjedinë e Hollokaustit - Bota Sot
Pendarovski në Izrael: Edhe ne e kujtojmë tragjedinë e Hollokaustit

Maqedonia

Pendarovski në Izrael: Edhe ne e kujtojmë tragjedinë e Hollokaustit

Më: 22 janar 2020 Në ora: 11:16
Stevo Pendarovski dhe Reuven Rivlin

Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, sot në Jerusalem ka realizuar takim me presidentin e Izraelit, Reuven Rivlin.

Pendarovski ka qenë i ftuar në forumin e liderëve, për përkujtimin e Hollokaustit, si dhe 75-vjetorin e çlirimit nga kampi nazist “Auschwitz Birkenau”.

Pendarovski në takim ka thënë se të dy shtetet e ndajnë dhimbjen e tragjedisë së Hollokaustit, në të cilin u vranë mijëra hebrenj.

Të dy presidentët kanë këmbyer mendime edhe për gjendjen në Ballkan dhe për rajonin e lindjes së afërt. Ata shprehën kënaqësi edhe për bashkëpunimin në mes Maqedonisë së Veriut dhe Izraelit në planin dypalësh dhe shumëpalësh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat