Raporti i KE-së për Maqedoninë e Veriut do të publikohet në fillim të marsit - Bota Sot
Raporti i KE-së për Maqedoninë e Veriut do të publikohet në fillim të marsit

Maqedonia

Raporti i KE-së për Maqedoninë e Veriut do të publikohet në fillim të marsit

Më: 17 shkurt 2020 Në ora: 23:11
Foto ilustrim

Raporti i Komisionit Evropian për progresin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, pritet të publikohet prej 2 deri më 4 mars.

Siç njoftojnë burime diplomatike për AIM, ideja e Komisionit Evropian është që raporti të publikohet kur gjitha vendet-anëtare të jenë pozitvive në lidhje me dhënien e dritës së gjelbër për nisjen e negociatave për anëtarësim në BE.

Raporti pritet të miratohet në takimin e eurokomisarëve, i cili do të mbahet më 4 mars (e mërkurë).

Komisioni Evropian dëshiron që vendet-anëtare të jenë pozitive dhe për këtë arsye raporti përgatitet detajisht dhe me kujdes, thonë burimet diplomatike. Por ata shtojnë se fjalën e fundit për Shkupin dhe Tiranën do ta ketë Këshilli për Punë të Përgjithshme, që do të mbahet dy ditë para samitit, kah fundi i marsit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat