LSDM pranon propozimin e Deskoskës për heqje dorë nga paratë e shtetit - Bota Sot
LSDM pranon propozimin e Deskoskës për heqje dorë nga paratë e shtetit

Maqedonia

LSDM pranon propozimin e Deskoskës për heqje dorë nga paratë e shtetit

Më: 25 mars 2020 Në ora: 12:37
LSDM

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, sot tha se partia tij është e gatshme të heqë dorë nga paratë e buxhetit që pasojnë këtë vit dhe të pranojë propozimin e Ministres së Drejtësisë Renata Deskoska.

Zaev tha se nuk dëshiron të komentojë palët e tjera nëse do ta pranojnë thirrjen, por tha se ai mund t’i ftojë ata ta bëjnë këtë.

“Paratë nuk duhet të vijnë tek partitë tani. Konsumi privat dhe publik duhet të rritet. Më vjen mirë që LSDM ka aftësinë të heqë dorë nga ato para”, tha Zaev.

Ai përsëriti se, sipas taksave të paguara në thesarin e shtetit, buxheti do të ulet për vetëm një të tretën e planifikuar dhe do të kërkojë hua.

“Paratë e mëdha i kanë tërhequr vendet e mëdha. Ka pak para që na ofrohen si kredi. Një pjesë do të jetë me kredi, por një pjesë do të duhet të sakrifikojë të gjithë së bashku. Duhet të kemi shpërndarje të baraspeshuar të barës. Mbledhja e të ardhurave shtetërore është midis 30 dhe 40 përqind. Mungojnë 60%. Buxheti në vend të 4 miliardë, në këtë mënyrë do të kemi vetëm 1.4 miliardë euro”, tha Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat