Zhernovski: Opozita epideminë e shikon si mundësi për të shtyrë zgjedhjet - Bota Sot
Zhernovski: Opozita epideminë e shikon si mundësi për të shtyrë zgjedhjet

Maqedonia

Zhernovski: Opozita epideminë e shikon si mundësi për të shtyrë zgjedhjet

Më: 3 qershor 2020 Në ora: 19:22
Andrej Zhernovski

Zv. Ministri i Jashtëm, Andrej Zhernovski për “TV24” theksoi se numri i shtuar i të infektuarve është rezultat i mosndëshkimit nga Ministria e Brendshme, veçanërisht në liturgjinë në Strugë, festës së Bajramit dhe dhe ditën e Ministrisë së Brendshme kur u regjistrua një video. Ai theksoi se situata është nën kontroll dhe se të gjitha grupimet njihen.

“Ministri Çulev ka një ‘meritë’ të madhe për atë që ndodhi. Filloi një padisiplinë të pa-sanksionuar. Kishim sjellje të pandëshkuara për ato që shkelnin ligjin. Qytetarët i kuptojnë mesazhe të tilla si një mesazh që situata nuk është aq e keqe dhe ne mund të qetësohemi”, tha Zhernovski.

Ai theksoi se i gjithë faji nuk është vetëm te Çulev, por edhe për disa nga qytetarët që silleshin në mënyrë të papërgjegjshme. Zhernovski theksoi se në vendet e tjera partitë e opozitës ofruan ndihmë dhe solidaritet, dhe në vendin tonë është anasjelltas, opozita kërkon dorëheqjen e ministrit dhe përhapë dezinformata dhe lajme të rreme.

“Ne kemi një opozitë që po pengon, sepse në epidemi pa mundësinë për shtyrjen e zgjedhjeve. Kjo është diçka që nuk mund të na ndodhë përsëri. Dëshmia që nuk po ikim nga përgjegjësia është se ne duam të marrim përgjegjësi”, tha Zhernovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat