MSH: Është rinovuar tërësisht departamenti i Klinikës së Neurokirurgjisë - Bota Sot
MSH: Është rinovuar tërësisht departamenti i Klinikës së Neurokirurgjisë

Maqedonia

MSH: Është rinovuar tërësisht departamenti i Klinikës së Neurokirurgjisë

Më: 12 korrik 2020 Në ora: 10:47
Ilustrim

Ministria e Shëndetësisë informon se në tre vitet e kaluara në Klinikën Universitare të Neurokirurgjisë janë realizuar investime të shumta për përmirësimin e kushteve për trajtimin e pacientëve dhe forcimin e stafit të institucionit.

“Ne kemi rritur kapacitetin e njësisë së kujdesit intensiv me 30 përqind. Është rinovuar plotësisht dhe janë siguruar pajisje të reja mjekësore dhe jo-mjekësore, si dhe një kondicionim të ri qendror të këtij departamenti. Gjithashtu rinovuam plotësisht departamentin spitalor të spitalit, duke vendosur tualete në çdo dhomë spitalore. Dhoma e fëmijëve, e destinuar për pacientët më të rinj në këtë klinikë, është rinovuar dhe pajisur plotësisht. Jemi duke përmirësuar kushtet në shëndetin tonë publik për shërbime më të mira shëndetësore për pacientët dhe kushte më të mira pune për punonjësit shëndetësorë”, tha Ministri Filipçe.

Për të përmirësuar dhe modernizuar trajtimin e pacientëve në Klinikën e Neurokirurgjisë, janë blerë pajisje të reja, të tilla si monitorues për njësinë e kujdesit intensiv, thikë prerëse të indeve tejzanor, makinë anestezie, infusioma dhe perfuzorë, pajisje mjekësore për kujdes intensiv, karrocat e terapisë, pompa të nxehtësisë, respiratorët dhe pajisjet e tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat