Urim nga kryetari i BDI-së Ahmeti me rastin e Ilindenit - Bota Sot
Urim nga kryetari i BDI-së Ahmeti me rastin e Ilindenit

Maqedonia

Urim nga kryetari i BDI-së Ahmeti me rastin e Ilindenit

Më: 2 gusht 2020 Në ora: 19:56
Ali Ahmeti

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) Ali Ahmeti, e shënon Kryengritjen e Krushevës, 2 gushtin 1903 me publikimin e tij në faqen zyrtare në Fejsbuk, kumtuan nga BDI-ja.

“Kryengritja e 2 gushtit dhe Republika e Krushevës, të cilën po e shënojmë sot, duhet të studiohet shumë më tepër nga historianët dhe të zbardhet karakteri i plotë i saj, në germë dhe në frymë. Ndarja e barabartë e përgjegjësive kryengritëse dhe më pastaj edhe e atyre qeverisëse 117 vite më parë duhet të shërben si model i largimit të ngarkesave dhe primesave në perëndim e sipër hegjemoniste mbi përpjekjet e përbashkëta për liri dhe për jetë më të mirë në vendin e përbashkët”, ka shënuar Ahmeti në Fejsbuk.

Manifesti i Krushevës i vitit 1903 është përcaktim unifikues për shtet të përbashkët po aq sa është edhe Marrëveshja e Ohrit e vitit 2001.

“Paragjykimet e imponuara ekzistojnë edhe sot dhe është detyrim për ne që të punojmë në drejtim të largimit të tyre duke e prezantuar dhe pranuar
të vërtetën e pashtrembëruar për të gjitha proceset aktuale dhe historike të vendit tonë të përbashkët multietnik dhe multikulturor”, shkruan Ahmeti në Fejsbuk.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat