Arsovski: Pse LSDM fsheh se sa para ka shpenzuar për reklama në zgjedhje - Bota Sot
Arsovski: Pse LSDM fsheh se sa para ka shpenzuar për reklama në zgjedhje

Maqedonia

Arsovski: Pse LSDM fsheh se sa para ka shpenzuar për reklama në zgjedhje

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 14:52
Dimçe Arsovski

Zëdhënësi i OBRM-PUKM-së, Dimçe Arsovski në konferencën e sotme për shtyp akuzoi se LSDM po fsheh se sa para harxhuan për zgjedhjet e mbajtura më 15 korrik.

“LSDM ndërhyri në 5 deri në 12 para përfundimit të gjendjes së jashtëzakonshme në Kodin Zgjedhor me një dekret të Qeverisë në gjendje të jashtëzakonshme për të kufizuar kohën e hapësirës së reklamimit në media për opozitën, për OBRM-PDUKM-në, ndërsa sot ne mund të shohim nga raporti i paraqitur në ESHA nga ana e LSDM-së dhe koalicioni “Mundemi” që është jashtëzakonisht jo transparente dhe fshehin sende të caktuara ku kanë shpenzuar paratë e destinuara për fushatën dhe për specifikime të caktuara. Përkatësisht, nëse shikoni raportin e LSDM-së i cili është në dispozicion të publikut si për mediat ashtu edhe për qytetarët, mund të shihet se është me boshllëqe dhe teknikisht i zbrazët, pa artikuj të listuar se sa ka shpenzuar LSDM-ja për specifikime të caktuara të cilat shprehen qartë në raport dhe cilat që është një praktikë për tu shpallur publikisht dhe në mënyrë transparente nga partitë politike ku ata kanë shpenzuar paratë”, tha Arsovski.

Zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së pyet pse LSDM-ja fsheh sa sa para harxhoi në reklama dhe bilborde, sepse, siç tha ai, ato u njoftuan publikisht në shortin në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, ku ishte transparente cila pjesë i përket cilës parti politike, domethënë cila paketë?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat