Pendarovski: Nuk mund ta mbaj mandatin në sirtar, nëse Zaev nuk siguron shumicën do ta kthejë mandatin - Bota Sot
Pendarovski: Nuk mund ta mbaj mandatin në sirtar, nëse Zaev nuk siguron shumicën do ta kthejë mandatin

Maqedonia

Pendarovski: Nuk mund ta mbaj mandatin në sirtar, nëse Zaev nuk siguron shumicën do ta kthejë mandatin

Më: 13 gusht 2020 Në ora: 18:23
Stevo Pendarovski

Unë nuk mund ta mbaj mandatin në sirtar dhe duhet ta caktoj brenda dhjetë ditësh nga verifikimi i mandateve të deputetëve. Nëse lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nuk siguron 61 deputetë në 20 ditë, ai do të kthejë mandatin.

Këtë e theksoi Presidenti, Stevo Pendarovski pas takimit me liderin e OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski, i cili ishte pasdite në “Villën Vodno” me disa deputetë për të kërkuar sqarim se pse Pendarovski i dha mandatin Zaevit pa siguruar shumicën parlamentare.

Pendarovski tha se sipas nenit 90 të Kushtetutës, me verifikimin e mandateve, fillon llogaritja e dhjetë ditëve që Presidenti të japë mandatin dhe deklaroi se kjo ishte rasti edhe në 2006 dhe 2016. Pendarovski, si argument pse ia dha mandatin Zaevit, tha që dje vetëm ai, njëri nga liderët e partisë, e thirri dhe i tha që ishte në rrugën të mirë për të siguruar shumicën parlamentare.

“Shumica e pyetjeve ishin nëse dhe në çfarë mënyre ai më siguroi që kishte shumicë. Deri më tani, 61 deputetë nuk kanë asnjë parti të vetme, por Zaev u paraqit dje dhe tha se në negociata me partitë është në rrugën e duhur për të siguruar një shumicë. Deri më tani, asnjë parti nuk është përgjigjur, ndërsa mua afatet po më mbarojnë. Unë nuk mund ta marr mandatin dhe ta mbaj në sirtar, jam i detyruar të jap mandatin. Unë nuk kam ndërmend ta marr mandatin në shtëpi dhe të mos ketë institucione që do të formohen”, tha Pendarovski.

Pastaj u hap çështja se pse Pendarovski nuk kërkoi garanci, ndërsa shpjegimi i tij është se asnjë president nga Kiro Gligorov deri më tani, askush nuk ka kërkuar numra të identitetit, deklarata të noterizuara përveç paraardhësit të tij, Gjorge Ivanov i cili i kërkoi Zaevit garanci kur ia dha mandatin.

Lidhur me njoftimin e Mickoskit se do të ngrijë marrëdhëniet me Presidentin, Pendarovski tha se është vendimi i tij në një shoqëri demokratike, por tha se është i sigurt që nëse Zaev nuk siguron një shumicë, Mickoski do të ishte i pari që do të kërkonte mandatin e tij, megjithë marrëdhëniet e ngrira.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat