Pendarovski-Bezhoska: Sa më shpejtë të dëmshpërblehen deponentët nga “Eurostadard Banka” - Bota Sot
Pendarovski-Bezhoska: Sa më shpejtë të dëmshpërblehen deponentët nga “Eurostadard Banka”

Maqedonia

Pendarovski-Bezhoska: Sa më shpejtë të dëmshpërblehen deponentët nga “Eurostadard Banka”

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 17:14
Foto Ilustrim

Të gjitha institucionet kompetente të bëjnë përpjekje maksimale për kompensimin e deponentëve, tha presidenti Stevo Pendarovski në takimin e sotëm me guvernatoren e Bankës popullore, Anita Angellovska – Bezhoska e cila e in formoi për mbylljen e SHA “Eurostandard Banka”.

Guvernatorja e informoi Pendarovskin edhe për aktivitetet të cilat në mënyrë të koordinuar dhe intensive po ndërmerren për kompensimin e deponentëve të fillojë në afatet ligjore, por edhe më herët.

“Pendarovski dhe ANgellovska-Bezhoska theksoi se është me rëndësi të bëhen përpjekje maksimale për fillim sa më të shpejtë të pagesës së kompensimit të qytetarëve nga ana e Fondit për sigurim të depoziteve, dhe para afatit të paraparë ligjor prej 20 ditëve”., qëndron në kumtesën nga Kabineti i Pendarovskit.

Pendarovski në takim shfaqi pritje se sistemi bankar edhe më tej do të jetë stabil. Përmendi edhe se është posaçërisht me rëndësi që Banka popullore të vazhdojë me realizimin e suksesshëm të qëllimeve dhe detyrave të veta ligjore, duke dhënë investim kyç për politikë të suksesshme monetare, për stabilitetin financiar dhe makroekonomik të vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat