Aliti: “Shoqëri për të gjithë” është paradigmë për pabarazi

Maqedonia

Aliti: “Shoqëri për të gjithë” është paradigmë për pabarazi

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 22:29
Admirim Aliti

Admirim Aliti nga koalicioni ASH-Alternativa i ftuar në emisionin “Rruga Drejt” tha se slogani i LSDM-së “Shoqëri për të gjithë” është paradigëm për pabarazi.

Ai tha se slogani i LSDM-së, “Shoqëri për të gjithë” është i gabuar sepse ai nënkupton një shoqëri për të gjithë, por shteti të jetë vetëm i maqedonasve dhe jo i etnive të tjera, pra ata të dertojnë dhe shoqëria të jetë për të gjithë.

“Slogani i LSDM-së “Shoqëri për të gjithë” është paradigmë për pabarazi. Sepse kur themi shoqëri për të gjithë e ka edhe një konotacion se shteti është i joni, domethënë i maqedonasve, ndërsa shoqëria mundet me qenë e barabartë. Prandaj ne si kundërpërgjigje për këtë koncept të LSDM-së, kemi pasur një slogan,”Shtet për të gjithë”, dhe jo vetëm për maqedonaset apo shqiptarët, por për të gjitha etnitë. Vendimet e mëdha duhet t’i marrim të gjithë së bashku, ku shteti nuk mund të jetë për të gjithë”, tha Aliti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat