Ndjehet tërmet në Maqedoni

Maqedonia

Ndjehet tërmet në Maqedoni

Më: 27 shtator 2020 Në ora: 12:06
Foto ilustrim

Rrjeti sizmologjik telemetrik me pikë në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, i mbajtur nga Observatori sizmologjik në kuadër të Fakultetit matematiko-natyror në Shkup, 50 minuta pas mesnate regjistroi tërmet, epiqendra e së cilit ndodhet 320 kilometra në juglindje të Shkupit në Republikën e Greqisë fqinje.

Tërmeti, kumtoi Observatori sizmologjik, pati magnitudë lokale të Rihterit ML5.3, ndërsa është ndjerë nga popullata në pjesët juglindore të shtetit me intensitet prej III ballësh sipas Shkallës makrosizmike evropiane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat