OBRM-PDUKM: Për një javë ka 2.000 të infektuar, Filipçe sjell sistemin në kaos

Maqedonia

OBRM-PDUKM: Për një javë ka 2.000 të infektuar, Filipçe sjell sistemin në kaos

Më: 26 tetor 2020 Në ora: 09:24
Foto Ilustrim

22 persona vdiqën dje nga covid-19, është faji i drejtpërdrejtë i Komisionit për Mbrojtjen nga Sëmundjet Infektive dhe Venko Filipçes që fjetën gjithë verën pa bërë asgjë në mënyrë që të përgatisin vendin për valën e vjeshtës, akuzojnë nga OBRM-PDUKM.

Nga partia opozitare tregojnë se çdo ditë është një kulm i ri.

“Për një javë kemi mbi 2.000 pacientë, ndërsa Filipçe i cili pretendoi se ky do të ishte numri i të infektuarve gjatë gjithë pandemisë, nuk sheh arsye për të dhënë dorëheqjen. Venko Filipçe e sjell sistemin në kaos.

Venko Filipçe nuk bëri asgjë për të rritur kapacitetin e spitalit, megjithëse e dinte se nuk po priste një valë vjeshte.

Qeveria nuk bëri asgjë për të siguruar vaksinë të gripit sezonal në kohën e duhur, duke i lënë të rriturit të sëmurë kronikë me një pandemi të rëndë të gripit. Venko Filipçe nuk investoi as në personelin shëndetësor, ndërsa me menaxhimin e tij të keq ai vetëm kontribuon që personeli mjekësor të largohet nga vendi.

Qytetarët presin një qasje serioze, jo amatorizëm. Përgjegjësia menjëherë”, theksojnë nga OBRM-PDUKM.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat