Zakharieva: Të gjithë duhet të qetësojmë emocionet tona

Maqedonia

Zakharieva: Të gjithë duhet të qetësojmë emocionet tona

Më: 10 shkurt 2021 Në ora: 17:30
Ekaterina Zakharieva

“Ne të gjithë duhet të qetësojmë emocionet tona”, tha Ministrja e Jashtme bullgare Ekaterina Zakharieva.

Ajo kritikoi deklaratën e Kryeministrit Zoran Zaev të dhënë të hënën në debatin amerikan “think tank” Këshillit Atlantik me temë “Maqedonia e Veriut në pragun e Evropës”, njoftoi korrespodenti i AIM-s nga Sofja.

Zakharieva tha se problemi i tyre është se ata besojnë se urrejtja ndaj bullgarëve ushqehet dhe se Marrëveshja nuk po përmbushet.

“A është në parim të edukojmë brez pas brezi me urrejtje ndaj vendit fqinj dhe gjithë njerëzve të tij?” Problemi është se urrejtja ndaj bullgarëve ushqehet, se Marrëveshja nuk po përmbushet. Këto forma të diskriminimit nuk mund të vazhdojnë në shekullin 21″, tha Zaharieva.

Zakharieva pretendon se Bullgaria dëshiron të shohë Maqedoninë e Veriut si pjesë të Bashkimit Evropian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat