Zaev: Dua që opozita të bëhet pjesë e Qeverisë

Maqedonia

Zaev: Dua që opozita të bëhet pjesë e Qeverisë

Më: 6 mars 2021 Në ora: 13:25
Zoran Zaev

Në një intervistë për “Slloboden Peçat” kryeministri Zoran Zaev i bën thirrje opozitës që të bëhet pjesë e Qeverisë, por thekson se për këtë temë nuk bisedohet me liderin aktual të OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski.

“Ofrojmë bashkëpunim në çdo aspekt të mundshëm. Gjithçka që duhet të bëjmë, por patjetër që duhet të kesh dikë në anën tjetër për të folur. Po e them këtë për herë të parë, dua të hap një debat për qeveri të përbashkët, qeveri me opozitën. Por të ketë person me të cilin mund të bisedohet, me Mickovski nuk bisedohet. Ose, nëse ata kanë një person të arsyeshëm, e nëse ne nuk e kemi, le ta heqin Zaevin, vetëm që të dy palët të mund të flasin. Duhet ta bashkojmë popullin tonë, sepse për këtë kemi nevojë, ata e dinë këtë, dhe unë e di, njerëzit tanë janë shumë të përçarë”, tha mes tjerash Zaev.

Zaev propozimin e e krahason me qeverisjen në Gjermani, ku CDU dhe SPD kanë qenë në pushtet së bashku për 15 vjet. Ai gjithashtu thotë se në Zvicër, të gjithë janë në Qeveri, kështu që kush fiton është më i përfaqësuar ose është kryeministër. Në atë mënyrë, sipas Zaevit, bllokadat në Kuvend do të përfundojnë dhe gjithçka do të zgjidhet së pari në ekzekutiv.

“Unë u përpoqa në çdo mënyrë, thashë se mund të gjeja një zgjidhje me Gruevskin, por nuk mundem me Mickovskin. Nuk di çfarë të bëj tjetër! Ja tani po e hap edhe këtë, edhe pse kam mandat deri në vitin 2024, por edhe në rrethana të tilla hap mundësinë për të debatuar. Kur të duan ata, atëherë, nga nesër, pas zgjedhjeve lokale, kur të gjithë të jeni gati atëherë”, tha Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat