Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë i harroi dy mjekët shqiptar, reagime të shumta në rrjetet sociale

Maqedonia

Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë i harroi dy mjekët shqiptar, reagime të shumta në rrjetet sociale

Më: 12 prill 2021 Në ora: 21:13
Ilir Demiri dhe Fadil Cana

Mjekët Ilir Demiri dhe Fadil Cana, nuk janë nderuar me mirënjohje nga Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë, për kontributin e tyre gjatë pandemisë.

Ndaj listës së Shoqatës së Mjekëve, kanë reaguar disa funksionarë shtetëror dhe mjek.

Zv.ministri i Shëndetësisë Ilir Hasani në rrjetin social facebook ka shkuar se edhe një herë dolën në pah ndasitë etnike që ekzistojnë në vend.

“Ndarja e çmimeve nga Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë edhe një herë solli në pah ndasitë që ekzistojnë në shoqërinë tonë në baza etnike. Kjo më së paku duhet të ndodh tek mjekët, e sidomos në këtë moment. Më të rënd e bën fakti i mos njohjes së mundit të mjekëve të rëndësishëm në këtë luftë kundër pandemisë, të cilët rastësisht janë shqiptarë për nga etnia, por zemërmëdhej për nga humanizmi” tha Ilir Hasani – zëvendësministër i Shëndetësisë.

Edhe sekretari i përgjithshëm i Qeverisë së RMV-së Muhamed Zekiri ka reaguar, duke thënë se në listën e mjekëve që marrin mirënjohje ka mjek që nuk kanë pasur kontakt me pacientë të infektuar me Covid-19.

“Në ndërkohë kuptova që në mesin e atyre që morën mirënjohje gjenden edhe dy mjeke të cilat as një herë nuk kanë hyrë, e as nuk kanë pasur kontakt me persona me Covid-19, si dhe një mjek ku në fillim të pandemisë 8 javë ka ikur në pushim mjekësor. Turp”, ka shkruar Muhamed Zekiri.

Shoqata e Mjekëve të Maqedonisë është pyeturse në bazë të cilave kritere disa mjekë kanë marrë mirënjohje, por nuk kanë dhënë përgjigje.

Ndërsa punën e dy mjekëve më së mirë e vlerësojnë qytetarët, ku me mijëra lëvdata në rrjetet social shkojnë në adresë të dy mjekëve shqiptar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat