Mickoski: Jansha më konfirmoi se nuk ka dorëzuar ndonjë non-paper

Maqedonia

Mickoski: Jansha më konfirmoi se nuk ka dorëzuar ndonjë non-paper

Më: 15 prill 2021 Në ora: 16:46
Hristijan Mickoski

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski tha se ka biseduar me Jansha dhe se i kishte thënë që nuk kishte dorëzuar një non-paper të tillë.

“Nuk ka diçka të tillë, kam dëgjuar nga Kryeministri i Sllovenisë, Jansha. Unë mendoj se Fajon-Djilas dhe Zaev donin të arrinin diçka tjetër me artikuj të tillë”, shpjegoi Mickoski.

Bashkimi Evropian as nuk konfirmon, as mohon ose komenton mbi pretendimet no-paper të Kryeministrit slloven Janez Jansha.

Sipas pretendimeve në non-paper, janë planifikuar ndarja e Bosnjë dhe Hercegovinës dhe krijimi i një Serbia të madhe dhe një Shqipërie të madhe. Kjo temë prek edhe Maqedoninë. Jansha mohoi se kishte një dokument të tillë, por asnjë mohim i tillë nuk erdhi nga Këshilli Evropian, megjithëse nuk u mor asnjë konfirmim.

Deputetët sllovenë Tanja Fajon dhe Irena Joveva thanë se pozicioni i Jansha ishte i papranueshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat