Greqia nesër dorëzon 20.000 vaksina si donacion për Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Greqia nesër dorëzon 20.000 vaksina si donacion për Maqedoninë e Veriut

Më: 14 qershor 2021 Në ora: 14:30
Foto ilustrim

Vaksinat që Greqia do t’i jep si donacion për Maqedoninë pritet të mbërrijnë nesër në mëngjes në Shkup, njofton AIM nga Athina.

Informacioni për AIM nga Athina e konfirmojnë edhe nga Shkupi dhe siç u njoftua dy javë më parë nga Ministri Venko Filipçe dhe zëdhënësi i Qeverisë greke Aristotelia Peloni, 20.000 doza të Astra Zeneka do të mbërrijnë nga fqinji jugor.

Në fillim të këtij muaji, Peloni, duke u përgjigjur nl pyetjen pyetjen e korrespondentit të AIM-s në Athinë në një konferencë të rregullt për shtyp, konfirmoi se Greqia, në bashkërendim me Komisionin Evropian, do të dërgonte nga 20.000 doza vaksinash për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Ministri Venko Filipçe më herët informoi se Maqedonia e Veriut pret 70.000 doza vaksinash, nga të cilat 50.000 nga Bullgaria dhe 20.000 nga Greqia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat