“Kodi Zgjedhor favorizon katër partitë e mëdha”

Maqedonia

“Kodi Zgjedhor favorizon katër partitë e mëdha”

Më: 28 korrik 2021 Në ora: 20:16
Konferenca per media

Kodi Zgjedhor i propozuar favorizon katër partitë më të mëdha në pozitë dhe në opozitë. Për kandidatët e pavarur propozon një prag prej 2% të numrit të përgjithshëm të votuesve, dhe për listat e hapura 3%.

Kjo parandalon kandidatët e pavarur të hyjnë në këshilla dhe qëllimi i listave të hapura humbet, tha kryetarja e RDM-së Maja Moraçanin.

“Katër partitë më të mëdha do të ndajnë 45% secila për dy opozitën dhe 45% për dy partitë në pushtet, dhe për të gjitha partitë e tjera më të vogla, partitë joparlamentare dhe kandidatët e pavarur, propozohet një total prej 10% të buxhetit të fushatës.

Në interes të demokracisë, ndryshimet që kam paraqitur duhet të pranohen”, shtoi ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat