Panov: Bota në të cilën bullgarët dhe maqedonasit nuk janë vëllezër nuk është bota ime

Maqedonia

Panov: Bota në të cilën bullgarët dhe maqedonasit nuk janë vëllezër nuk është bota ime

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 10:02
Foto ilustrim

Bota në të cilën bullgarët dhe maqedonasit nuk do të jenë vëllezër nuk është bota ime.

Fyerjet midis bullgarëve dhe maqedonasve janë një lojë e huaj që synon të na helmojë. Këtë e tha konsulli i Maqedonisë së Veriut në Sofje Aleksandar Panov para se të linte postin e Konsullit të Përgjithshëm, njofton “BGNES”.

“Si diplomat maqedonas, u përpoqa sa më shumë që të mundja dhe aq sa varej nga unë, por nuk arrita të bëj shumë, forcat centrifugale të Ballkanit janë të forta. Unë gjithmonë thosha me zë të lartë, bota, në të cilën ne nuk do të jemi vëllezër, por tatarë, pushtues, kominternë dhe fyerje të tilla të ulëta, jo me mua. As nuk dua të kem një karrierë në lojëra të tilla, lojëra në të cilat do të duhet të jemi të ashpër. Këto lojëra nuk janë tonat, ato janë të imponuara për të na helmuar dhe verbuar, jo për t’u dukur mirë tek vëllai, por vetëm e keqja”, tha Panev.

Ai shtoi se ndoshta brezat e ardhshëm do të vijnë, më të zgjuar se ne, ata do të bëjnë më shumë dhe më mirë, ne kemi nevojë për t’i edukuar dhe udhëhequr ata. Për të treguar se mund të bëjmë më shumë, të paktën të përpiqemi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat