Dje janë aplikuar 14.230 vaksina

Maqedonia

Dje janë aplikuar 14.230 vaksina

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 13:57
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se procesi i vaksinimit po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në vend.

Nga MSH informojnë se janë aplikuar gjithsej 878.290 doza të vaksinave, ndërsa 372.257 qytetarë janë rivaksinuar.

Sipas të dhënave të fundit të MSH-së, dje janë vaksinuar gjithsej 14.230 qytetarë, prej të cilëve 3.770 e kanë marrë dozën e parë.

Sipas të dhënave të fundit, 63% e popullsisë mbi 70 vjet kanë pranuar të paktën një dozë të vaksinës, 61% e popullsisë mbi 65 vjet ka marrë të paktën një dozë të vaksinës, 56% e popullsisë mbi 60 vjet ka pranuar të paktën një dozë të vaksinës dhe 46% e popullsisë mbi 50 vjet është vaksinuar me një dozë të vaksinës.

Nga MSH thonë se qytetarët pa termin mund të vaksinohen në pikat vaksinale në Maqedoni, ndërsa nga MSH bëjnë thirrje që të ketë vaksinim masiv për shkak se vetëm në këtë mënyrë mund të mposhtet virusi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat