Sot seancë Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

Maqedonia

Sot seancë Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 09:27
Kuvendi i Maqedonisë

Komisioni kuvendor për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive sot do ta mbajë seancë për propozim ligjin për Akademi të gjyqtarëve dhe prokurorëve publik, në lexim të parë.

Ministria e Drejtësisë në elaborimin për nevojën e mbajtjes së ligjit, që miratohet me flamur evropian, thekson se del nga nevoja për reformë në gjyqësi, të projektuar në Strategjinë për reforma në sektorin e jurisprudencës.

Qëllimi strategjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE dhe nevojën për realizimin e detyrimeve të marra për zbatimin e reformave efikase dhe të vazhdueshme në gjyqësi të bazuara në standarde evropiane.

Qëllimi kryesor i Qeverisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian, qëndron në elaborim, propozon vazhdimin e reformave në fushën e gjyqësisë dhe avancimin e tij të mëtutjeshëm, thuhet në elaborimin ligjor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat