Zaev: Kurrë nuk kam thënë se nëse Filipçe dhe Hasani shpallen fajtorë, nuk do t’i pranoj dorëheqjet

Maqedonia

Zaev: Kurrë nuk kam thënë se nëse Filipçe dhe Hasani shpallen fajtorë, nuk do t’i pranoj dorëheqjet

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 20:11
Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev beson se në kushtet e një pandemie, Ministri i Shëndetësisë dhe Zëvendësi i tij kanë bërë shumë deri më tani.

“Ata u përballën me një sfidë serioze në të gjithë botën, e cila është hera e parë në njerëzim. Duke marrë vendimin, ne së pari do të deklarojmë se si do t’i qasemi gjithçka njerëzve.

Do të pres analizat dhe hetimet dhe do të vendos për dorëheqjet e tyre. Unë e kuptoj marrëdhënien etike dhe morale, por po pres edhe përgjegjësinë tjetër, që do të thotë vazhdimësi e sistemit, përgjegjësi për atë që na pret më tej”, tha Kryeministri në një duel televiziv me Hristijan Mickoski në emisionin “Samo Vistina”.

Ai shton se nuk ka thënë kurrë se nëse e gjen fajin në Filipçe dhe Hasani, nuk do t’i pranojë dorëheqjet e tyre.

“Përgjegjësia ime është më e madhe sepse am edhe Kryeministër, sepse të gjithë e dimë që kemi instaluar kontejnerë modulare, të bërë më parë në fabrika. Ligji e thotë qartë këtë”, informoi Kryeministrin dhe theksoi se ai do t’u përgjigjet pyetjeve në lidhje me tragjedinë./

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat