Paraburgim për mjeken nga Kumanova, kërkoi ryshfet prej 200 eurove

Maqedonia

Paraburgim për mjeken nga Kumanova, kërkoi ryshfet prej 200 eurove

Më: 24 shtator 2021 Në ora: 11:56
Foto ilustrim

Prokuroria e Kumanovës filloi një procedurë kundër një mjeke 51-vjeçar nga Kumanova, punësuar në “Spitalin e Përgjithshëm Kumanovë”-departamenti i syve, për shkak të keqpërdorimit të pozitës zyrtare dhe autorizimit dhe pranimit.

E dyshuara kërkoi dhe mori drejtpërdrejt një përfitim për veten, para, në mënyrë që të kryejë një veprim zyrtar që duhej të kryhej. Në dy raste, ajo u kërkoi pacientëve të saj një shumë prej 12.000.00 denarë për të kryer operacionin e kataraktit, me pretekstin se fonde të tilla janë të nevojshme për blerjen e thjerrëzave, megjithëse lentet sigurohen nga vetë spitali, dhe të dëmtuarit nuk ishin të detyruar të paguajnë shumën e deklaruar, domethënë ata duhet të paguajnë vetëm një bashkëpagesë.

Para se të kryheshin operacionet, palët e dëmtuara i paguanin shumën e kërkuar të parave drejtpërdrejt të akuzuarës, ndrsa nuk morën asnjë konfirmim për pagesën”, njoftojnë nga Prokuroria.

Gjykata të akuzuarës i caktoi masën e paraburgimit prej tetë ditëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat