Në Prilep shënohet 80 vjetori i kryengritjes popullore

Maqedonia

Në Prilep shënohet 80 vjetori i kryengritjes popullore

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 10:59
Në Prilep shënohet 80 vjetori i kryengritjes popullore

Tetëdhjet vite nga dita kur ishte shënuar fillimi i luftës popullore çlirimtare dhe përmbyllja e lindjes së shtetit maqedonas. Sot në Maqedoni shënohet 11 tetori, dita e kryengritjes popullore.

Delegacione e krerëve të shtetit, organizata shoqëroro politike, armata, luftëtarët, kori diplomatik dhe mysafir nga jashtë vendit sot në Prilep do të vendosin lule para busteve të Metodija Andonov Çento, Kuzman Josifoski Pitu dhe heronjve popullorë, para bustit “Gruaja luftëtare” e kështu me radhë.

Në Mogillën e të pamposhturve është paraparë program solemn festiv dhe konferencë të presidentit të shtetit, Stevo Pendarovski, kryetarit të Prilepit Ilija Jovanovski dhe kryetarit të bordit komunal të luftëtarëve të Prilepit, Krume Sokolloski.

Festa do të shënohet edhe në Shkup e Kumanovë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat