Për Komisionin Evropian pasaportat bullgare për shtetasit e RMV-së nuk janë problem

Maqedonia

Për Komisionin Evropian pasaportat bullgare për shtetasit e RMV-së nuk janë problem

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 10:38
Foto ilustrim

Për Komisionin Evropian, lëshimi i pasaportave bullgare për maqedonasit është një çështje e brendshme në të cilën ata nuk ndërhyjnë.

AIM kërkoi përgjigje nga Komisioni Evropian pasi Presidenti bullgar Rumen Radev iu referua qytetarëve maqedonas me pasaporta bullgare dhe foli për pritjet e tij për rezultatin e regjistrimit në Maqedoninë e Veriut.

Derisa Komisioni Evropian pohon se asnjë shtet anëtar nuk duhet të ndërhyjë në politikën e brendshme të shteteve të tjera anëtare të BE-së ose jo, KE nuk ka asnjë pozicion mbi mekanizmin e lëshimit të pasaportave bullgare për maqedonasit.

“Natyralizimet për të cilat çështja nuk lidhet me dhënien e shtetësisë përmes skemave të investimeve, kështu që siç thamë më parë, kjo është një çështje bilaterale”, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian i pyetur nga AIM.

Komisioni Evropian ka rregullore që lidhen vetëm me lëshimin e shtetësisë për investitorët që nuk kanë lidhje të vërtetë me vendin nga i cili marrin pasaportë. Kjo vlen për raste të tilla si Qiproja ku një numër biznesmenësh rusë marrin nënshtetësinë qipriote dhe kështu bëhen qytetarë të BE-së me të drejtën e lëvizjes së lirë, vetëm në bazë të investimeve të shtrenjta në vend.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat