Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni - Bota Sot
Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Maqedonia

Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 10:35
Zoran Zaev

Delegacioni i Maqedonisë i kryesuar nga kryeministri, Zoran Zaev mbërriti në samitin e NATO-s ku dhe Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, zyrtarisht do t’ia jap ftesën për nisjen e bisedimeve para-aderuese për anëtarësim në NATO.

Në mbërritje Zaev përpara gazetarëve tha se është ditë historike për Maqedoninë. Sot do të merret zyrtarisht ftesa për tu bërë anëtarja e 30-të e NATO-s. 

Ai paralajmëroi se të shtunën në 15 qytete do të ketë festë të madhe për shkak të marrjes së ftesës. 
Zaev theksoi se qytetarët e Maqedonisë janë mbështetësit më të mëdhenj të anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera