Integrimi në NATO siguron paqe të qëndrueshme - Bota Sot
Integrimi në NATO siguron paqe të qëndrueshme

Maqedonia

Integrimi në NATO siguron paqe të qëndrueshme

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 13:55
Ali Ahmeti

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, ka përgëzuar qytetarët e Maqedonisë me rastin e marrjes së ftesës për anëtarësim në NATO, duke thënë se kjo është një arritje e rëndësishme për të ardhmen e sigurt të vendit.

Ai tha se integrimi i plotë i Maqedonisë dhe rajonit në NATO mundëson siguri, stabilitet, paqe të qëndrueshme, marrëdhënie të mira ndëretnike, zhvillim ekonomik dhe mirëqenie shoqërore.

“Arritjet e këtij viti të cilat mundësojnë barazi dhe integrim euroatlantik janë synim i të gjithë qytetarëve dhe partive politike në vend, prandaj të gjithë ne bashkërisht duhet të punojmë për rrumbullakim të suksesshëm të këtij procesi. Këto arritje janë rezultat i punës së përbashkët të qytetarëve tanë, partive politike, shoqërisë civile, botës akademike, mediave dhe miqve ndërkombëtar. Kjo ëndërr e qytetarëve tanë që ka filluar të realizohet sot kërkon nga ne që të bashkohemi rreth Maqedonisë euroatlantike”, ka thënë Ahmeti. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera