Rusia: Hyrja e Maqedonisë në NATO forcon tensionet - Bota Sot
Rusia: Hyrja e Maqedonisë në NATO forcon tensionet

Maqedonia

Rusia: Hyrja e Maqedonisë në NATO forcon tensionet

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 18:02
Foto

Ministria e Jashtme e Rusisë sot shprehu keqardhje për faktin se Maqedonia, siç pretendon ajo, është e detyruar me forcë në NATO, duke vlerësuar se lëvizje të tilla thellojnë ndarjet dhe rrisin tensionet në Evropë.

"Tërheqja e Maqedonisë në NATO vetëm konfirmon se politika e dyerve të hapura është bërë një fund në vetvete dhe një mjet për të fituar kontroll mbi territorin gjeopolitik", tha Ministria e Jashtme ruse.

Ndryshe, dje Maqedonia mori ftesën për anëtarësim në Aleancën Veri-atlantike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera