Xhaferi: BE-ja i vlerësoi përpjekjet e Maqedonisë, tani duhet të fokusohemi ndaj obligimeve - Bota Sot
Xhaferi: BE-ja i vlerësoi përpjekjet e Maqedonisë, tani duhet të fokusohemi ndaj obligimeve

Maqedonia

Xhaferi: BE-ja i vlerësoi përpjekjet e Maqedonisë, tani duhet të fokusohemi ndaj obligimeve

Më: 17 korrik 2018 Në ora: 13:28
Talat Xhaferi

Me Vendimin e Këshillit të Bashkimit Evropian për hapjen e rrugës për fillimin e negociatave në qershor të vitit 2019, vendet anëtare dërguan sinjal të qartë se i vlerësojnë angazhimet e Republikës së Maqedonisë të investuara në reformat dhe në ndërtimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore.

Në periudhën në vijim është i nevojshëm fokusim i shtetit për realizimin e obligimeve në të gjitha sferat kyçe, theksuan në takimin e sotëm kryetari i Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi dhe eurokomisari Johanes Hahn.

Siç kumtoi shërbimi qeveritar për media, Xhaferi në takim theksoi se Kuvendi është tërësisht i përkushtuar në vazhdimin dhe thellimin e impulsit aktual reformues që të paraqesë rezultate të dukshme.

Komisari Hahn e përshëndeti përparimin e arritur, e përsëriti mbështetjen e fuqishme të bashkësisë ndërkombëtare në rrugën e Republikës së Maqedonisë drejt integrimit euroatlantik dhe e nënvizoi rolin kryesor të Kuvendit në procesin e harmonizimit të legjislacionit.

Të dy bashkëbiseduesit përfunduan se në periudhën e ardhshme do të nevojitet fokusim në përmbushjen e obligimeve nga të gjitha fushat kryesore.
Eurokomisari Hahn, me vizitën e sotme në Maqedoni, zyrtarisht e shënoi fillimin e skriningut me Komisionin Evropian për konfirmimin e nivelit të harmonizimit të legjislacionit vendor me atë të BE-së.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera