Xhaferi: Kuvendi nuk do të jetë rob i interesave partiake - Bota Sot
Xhaferi: Kuvendi nuk do të jetë rob i interesave partiake

Maqedonia

Xhaferi: Kuvendi nuk do të jetë rob i interesave partiake

Më: 17 korrik 2018 Në ora: 17:11
Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, tha se partitë në Kuvend kanë harmonizuar dhe propozuar një ligj për ndryshimin e Kodit Zgjedhor për zhbllokimin e procesit zgjedhor të KSHZ-së, pa të cilin asnjë institucion nuk mund të funksionojë.

Palët u zotuan të mos bllokonin dhe prandaj u pajtuan në mënyrë konsensuale me një shumicë prej dy të tretash. Për arsye të panjohura, partitë taktizojnë. Kuvendi nuk mund të jetë rob i vullnetit të disa partive. Nuk ka asnjë pengesë për të dalë me këtë projektligj pavarësisht se si do të interpretohet. Kuvendi nuk ka asnjë pengesë për të deklaruar për propozimin e qeverisë. Nuk është pengesë për palët që të vazhdojnë debatin për një zgjidhje konsensuale. Propozimi mund të tërhiqet, por duhet të jetë e qartë se Kuvendi nuk do të mbahet peng i interesave partiake”, tha Xhaferi.

Deputetit të OBRM-PDUKM-së, Ilija Dimovski, i cili hodhi akuza se Xhaferi ka mbajtur leksione për bllokimin e Kuvendit, ndërsa Xhaferi ja ktheu se “Unë e kam bllokuar më herët komisionin, por nuk e kam penguar shtetin. 

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera