Orban e përgëzon marrëveshjen e nënshkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë - Bota Sot
Orban e përgëzon marrëveshjen e nënshkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë

Maqedonia

Orban e përgëzon marrëveshjen e nënshkruar në mes Maqedonisë dhe Greqisë

Më: 20 korrik 2018 Në ora: 19:22
Zoran Zaev dhe Viktor Orban

Kryeministri hungarez, Viktor Orban i dërgoi një letër urimi zyrës së kryeministrit, Zoran Zaev për rastin e marrëveshjes mbi kontestin e emrit në mes Maqedonisë dhe Greqisë dhe për një partneriteti strategjik mes dy vendeve, thonë nga shërbimi i shtypit të qeverisë.

Në letrën, e cila Orban nënshkroi në emër të katërshes së Vishegradit, ai e përgëzoi zgjidhjen që Maqedonia dhe Greqia kanë gjetur lidhur me çështjen e emrit.

Orban në letrën e dërguar thotë se “Qeveria hungareze vazhdimisht, përmes të gjitha forumeve angazhohet për përshpejtimin e integrimit euroatlantik të të gjithë rajonit të Ballkanit Perëndimor, ashtu edhe për Republikën e Maqedonisë” dhe shtoi se Hungaria mbështeti miratimin e Rezolutës së Bashkimit Evropian me të cilën është mundësuar fillimi i negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE. 

Shërbimi i shtypit i qeverisë tha Orban në një letër Zaev theksoi se Hungaria mbështet fillimin e bisedimeve për anëtarësim që vendi ynë mori nga NATO më 11 korrik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...