MBPU: Janë kthyer tre dërgesa nga Rusia për shkak të infektimit të insekteve të lloji tjetër - Bota Sot
MBPU: Janë kthyer tre dërgesa nga Rusia për shkak të infektimit të insekteve të lloji tjetër

Maqedonia

MBPU: Janë kthyer tre dërgesa nga Rusia për shkak të infektimit të insekteve të lloji tjetër

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 13:50
MBPU

Nga Rusia për shkak të infektimit nga inteskte nga lloji tjetër janë kthyer 3 dërgesa, derisa për shkak të infektimit nga monolia nuk kanë kthyer dërgesat me pjeshka, informojnë sot nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ujërave (MBPU).

Zëdhënësja e MBPU-së Sonja Trpçevska-Janovska, në konferencën e sotme për shtyp, në lidhje me ndalesën nga Rusia për importimin e frutave, tha se po punohet për masa kohore për kufuzim, e cila ka të bëjë me Maqedoninë dhe Serbinë.

“Inspektorati shtetëror i bujqësisë ka dërguar letër deri te shërbimet federative ruse të veterinarisë ku kërkohet që në kohë sa më parë të hiqen të gjitha problemet dhe të vazhdojë bashkëpunimi. Presim përgjigje në afat sa më të afërt”, tha Trpçevska-Janevsk.

Ajo tha se Sektori për mbikëqyrje ispektoriale kryen monitorim të plantacioneve të frutave, me qëllim vërtetimin të shpërndarjes kërpudhave të monolisë në territorin e Republikës së Maqedonisë dhe ndërmarrjes së masave për shuarje e saj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...