Violeta Kotevska zgjidhet për Kryetare të Odës së punëtorëve shëndetësorë - Bota Sot
Violeta Kotevska zgjidhet për Kryetare të Odës së punëtorëve shëndetësorë

Maqedonia

Violeta Kotevska zgjidhet për Kryetare të Odës së punëtorëve shëndetësorë

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 20:12
Viloeta Kotevska

Viloeta Kotevska është zgjidhur për Kryetare të Odës së punëtorëve shëndetësorë të Republikës së Maqedonisë në Kuvendin e sotshëm të rregullt të odës.

“Presim nga Ministria e shëndetësisë të na i japë ingerencat publike, siç është shembulli me vendet në rajon dhe në Evropë, ku odat e këtilla kanë ingerenca publike për udhëheqjen e regjistrit të punonjësve shëndetësorë dhe për dhënien e licencave për kryerjen e veprimit”, tha Kotevska për AIM para përfundimit të Kuvendit të odës.

Ajo theksoi se të nxisin zhvillimin në e profesionit, miratimin e rëndësisë përmes edukimit të obligueshëm, që të mund anëtarët e odës t’i zbatojnë shërbimet dhe detyrat sipas standardeve më të mira.

“Oda do të ketë aktivitete për përmirësimin e statusit të të gjithë punëtorëve shëndetësorë në suaza të institucioneve ku punojnë në sistemin e mbrojtjes shëndetësore. Kështu do të angazhohemi për njohjen dhe perceptimin më të mirë të profesioneve të punëtorëve të Maqedoni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...