“Elsevedi elektrik” është e interesuar që të investojë në Maqedoni - Bota Sot
“Elsevedi elektrik” është e interesuar që të investojë në Maqedoni

Maqedonia

“Elsevedi elektrik” është e interesuar që të investojë në Maqedoni

Më: 16 gusht 2018 Në ora: 11:41
Foto nga takimi

Kryeministri Zoran Zaev sot realizoi takim me menaxherin e kompanisë “Elsevedi elektrik”, e udhëhequr nga pronari, inxhinieri Ahmed El Sevedi, në të cilën u biseduar për mundësinë për të investuar në vend. Në takim mori pjesë edhe Franc Kuhar, anëtarë dhe menaxher i kompanisë sllovake “Iskraemeko” e cila është pjesë e grupit “Elsevedi”.

Nga konferenca e shtypit të Qeverisë njoftojnë se kompania “El Sevedi” ka treguar interes të veçantë për mundësitë e investimit në Maqedoni veçanërisht në fushën ku kompania është lider në treg dhe atë për sigurimin e integritetit të tërësishëm të zgjidhjes energjetike në sektor të ndryshëm siç janë: përçueseve dhe kabllove, transformatorëve, menaxhim me energji, prodhues elektrik dhe prodhim i energjisë nga era dhe energjia diellore.

Zaev u shpreh i kënaqur nga vizita e përfaqësueseve të kompanisë, si dhe nga interesi i treguar nga kompania sllovene “Iskraemenko” e cila është kompani në mes udhëheqësve të matjes së produkteve, sistemeve dhe shërbime të energjisë elektrike.

Në takim gjithashtu u bisedua edhe për mundësitë për investim në komunikacionin hekurudhor, infrastrukturën energjetike, sistemin hidroenergjetik dhe sektorin për gazin natyror.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...