KRRE do të shqyrtojë propozimin për shitje të rrymës përmes furnizuesit universal - Bota Sot
KRRE do të shqyrtojë propozimin për shitje të rrymës përmes furnizuesit universal

Maqedonia

KRRE do të shqyrtojë propozimin për shitje të rrymës përmes furnizuesit universal

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 09:34
Ilustrim

Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE) sot do të mbajë mbledhje përgatitore në të cilën do ta shqyrtojë propozim-sistemin tarifor për shitje të energjisë elektrike të konsumatorëve të cilët i furnizon furnizuesi universal dhe furnizuesi në rastin e fundit.

Qeveria në mbledhjen e djeshme solli vendim për formimin e Komisionit për zbatim të procedurës për zgjedhje të furnizuesit universal, i cili duhet ta zbatojë procedurën për zgjedhje dhe më vonë deri më 3 shtator të këtij viti ta parashtrojë konkursin publik dhe dokumentacionin e tenderit në Qeveri për miratim.

Në pajtim me Ligjin e ri për energjetikë, furnizuesi universal do të jetë i obliguar sipas çmimit të rregullt t’i furnizojë me energji elektrike konsumatorët tarifor të cilët nuk do të dalin në tregun e lirë pas 1 janarit të vitit 2019.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...