Tzanakopoulos: Marrëveshja do të merr mbështetje të gjërë në Kuvendin e Greqisë - Bota Sot
Tzanakopoulos: Marrëveshja do të merr mbështetje të gjërë në Kuvendin e Greqisë

Maqedonia

Tzanakopoulos: Marrëveshja do të merr mbështetje të gjërë në Kuvendin e Greqisë

Më: 23 gusht 2018 Në ora: 13:31
Dimitris Tzanakopoulos

Nëse forcat politike në Greqi votojnë në bazë të kritereve të qarta politike dhe ideologjike, marrëveshja do të kaloj me një shumicë të gjerë, tha ministri pa resor dhe zëdhënësi i Qeverisë greke, Dimitris Tzanakopoulos, në intervistë për televizionin shtetëror “ERT”.

“Çka ka të bëj me çështjen maqedonase, nëse përmbushën parakushtet nga vendi fqinjë, do të vij në Kuvendin grek, do të kalojë me një shumicë të gjerë, përderisa forcat politike votojnë, jo në bazë të interesave dhe qëllimeve të brendshme, por në bazë të ideologjisë dhe kritereve të qarta politike, tha Tzanakopulos.

Siç njofton korrespodenti i AIM-së nga Athina, në lidhje me qëndrimin e partnerit të koalicionit të Qeverisë, Panos Kammenos, se nuk do ta votojë marrëveshjen e Prespës, por se dhe do ta rrëzoj Qeverinë, Tzanakopoulos e përsëriti deklaratën Grekëve të Pavarur sipas marrëveshjes pas zgjedhjeve të 2015-tës, me Alexis Tsipras do të shkoj deri në fund të mandatit katërvjeçar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat