Mbyllet klasa e parë në Belicë të Poshtme në Strugë, nuk ka asnjë fëmijë për t’u regjistruar - Bota Sot
Mbyllet klasa e parë në Belicë të Poshtme në Strugë, nuk ka asnjë fëmijë për t’u regjistruar

Maqedonia

Mbyllet klasa e parë në Belicë të Poshtme në Strugë, nuk ka asnjë fëmijë për t’u regjistruar

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 15:23
Ilustrim

Ikja e qytetarëve të Maqedonisë për të jetuar jashtë vendit, si dhe vendosja e tyre nëpër qytete, ka bërë që numri i nxënësve të cilët regjistrohen në klasë të parë të ulet me të madhe nëpër disa fshatra.

I fundit që ka “pësuar” nga mungesa e fëmijëve të vegjël për t’u regjistruar në klasën e parë është fshati Belicë e Poshtme në Strugë.s së parë në këtë fshat.

Belica e Poshtme është fshat në Komunën e Strugës, ndërsa sipas statistikave të vitit 2002 ka pasur 1026 banorë me shumicë shqiptare (945), të pasuar nga vllehët (24) dhe maqedonasit (17).

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...