Paga më të larta për të punësuarit e arsimit fillor dhe të mesëm në Maqedoni - Bota Sot
Paga më të larta për të punësuarit e arsimit fillor dhe të mesëm në Maqedoni

Maqedonia

Paga më të larta për të punësuarit e arsimit fillor dhe të mesëm në Maqedoni

Më: 29 gusht 2018 Në ora: 20:22
Ilustrim

Qeveria në seancën e rregullt të sotme solli vendim për rritjen e rrogave të të punësuarve në arsimin fillor dhe të mesëm për 5%, duke filluar nga pagesa e rrogës për muajin shtator.

“Për rritjen e rrogave në arsimit fillor, për tremujorin e katërt nga viti 2018, Ministria e Arsimit dhe Shkencës do të ndajë 99 milionë denarë, derisa për rritjen e rrogave në arsimin e mesëm, do të ndahen 40 milionë denarë”, kumtoi shërbimi për komunikim i Qeverisë.

Për realizimin e rritjes së parashikuar të rrogave Ministria e Arsimit dhe Shkencës, siç thonë nga Qeveria, do të nënshkruajë marrëveshjet me Sindikatën e Pavarur për Arsim, Shkencë dhe Kulturë të Republikës së Maqedonisë.

Me marrëveshjet vërtetohet paga më e ulët e shkalles më të ulët te pajtueshmërisë së të punësuarve nëpër shkolla fillore do të arrij vlerën prej 12.714 denarëve dhe paga me e ulët e shkalles më të ulët te pajtueshmërisë së të  punësuarve nëpër shkolla të mesme do të arrij vlerën prej 13.117 denarëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...