Dimitrov: Fillojmë një erë të re pa u frikësuar se çfarë do të bëhet me Maqedoninë - Bota Sot
Dimitrov: Fillojmë një erë të re pa u frikësuar se çfarë do të bëhet me Maqedoninë

Maqedonia

Dimitrov: Fillojmë një erë të re pa u frikësuar se çfarë do të bëhet me Maqedoninë

Më: 3 shtator 2018 Në ora: 21:17
Nikola Dimitrov

Ajo që bëmë në marrëdhëniet me Greqinë dhe Bullgarinë i dha fund një epoke mohimi ose së paku një fillim i fundit. Ne po fillojmë një epokë të re në të cilën mund të investojmë energjinë tonë, duke mos pasur frikë se çfarë do të ndodhë me ne, me Maqedoninë. Brezi ynë duhet të mbajë atë që kemi, një shtet i pavarur dhe ta bëjmë atë më të fortë, më të sigurt, më funksional, me shanse më të mëdha lumturie, për të ardhmen, ndërsa rruga kalon përmes anëtarësimit në NATO dhe BE, tha ministri i jashtëm Nikola Dimitrov në emisionin “Samo Vistinata”.

“Me ndërgjegje të pastër dhe me zemër të pastër, them se kjo është mirë për të ardhmen e Maqedonisë, qytetarëve dhe popullit maqedonas. Për dikë unë jam tradhtar, por unë pyes i kujt? Mashtrimit, krimit, çfarë?”, tha Dimitrov.

Sipas tij, nuk ka detyrë patriotike për zgjidhjen e problemeve që komprometon shtetësinë dhe të ardhmen, e cila tërhiqet mbrapa.

“Kjo çështje është shumë emocionale, por është për të ardhur keq për të lënë pas dhe injoruar, dhe ne do të bartim pasojat. Ne jemi duke pritur për anëtarësim në BE dhe NATO për kaq kohë, është një etiketë që nuk tërhiqet”, thekson diplomacinë, duke shtuar se “e vetmja mënyrë për të qenë atraktive për pasaportën maqedonase është që Maqedonia të bëhet pjesë e NATO-s dhe BE-së dhe të ketë një standard më të mirë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...