Maqedonia ngre flamurin në Durrës. Zaev: Rama do të na japë një port - Bota Sot
Maqedonia ngre flamurin në Durrës. Zaev: Rama do të na japë një port

Maqedonia

Maqedonia ngre flamurin në Durrës. Zaev: Rama do të na japë një port

Më: 5 shtator 2018 Në ora: 12:02
Durrës

Shqipëria do t’i japë Maqedonisë një port në Durrës, të cilin do ta shfrytëzojnë kompanitë nga Maqedonia për shkëmbim tregtar, ndërsa në të do të valojë edhe flamuri i Maqedonisë.

Kështu deklaroi kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, i cili tha se diçka të tillë ia ka premtuar homologu i tij shqiptar, Edi Rama.

Deklaratën ai e bëri para biznesmenëve gjatë takimit të organizuar në Odën Ekonomike të Maqedonisë, në të cilën kryeministri foli për përfitimet e Maqedonisë nga marrëveshja me Greqinë dhe integrimet euroatlantike. Zaev tha se pas portit në Durrës, synojnë që të hapin edhe një port në Bullgari, konkretisht në Detin e Zi.

“Ja për shembull me kryeministrin e Shqipërisë kemi të garantuar se do të na japin një port në Durrës ku do të valojë flamuri maqedonas dhe do të jetë pikërisht në shërbim të odave tona dhe konkurenca e tillë mund të ndikojë gjithsesi që të përmirësohen kushtet dhe shërbimet që portet i ofrojnë për kompanitë e Maqedonisë. Një nga çështjet që lidhemi kështu me Bullgarinë është që të kemi alternativën e tretë, përmes Detit të Zi dhe besoj se kjo do të ndikojë shumë në konkurencën e çmimeve, ofrimin e kushteve më të mira për shfrytëzimin e porteve”, tha dje Zaev.

Kryeministri i Maqedonisë tha se përfitues më të mëdhej nga marrëveshja me Greqinë dhe ajo me Bullgarinë do të jenë afaristët dhe qytetarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat