Xhaferi: Nëse referendumi nuk kalon, vendosin institucionet - Bota Sot
Xhaferi: Nëse referendumi nuk kalon, vendosin institucionet

Maqedonia

Xhaferi: Nëse referendumi nuk kalon, vendosin institucionet

Më: 5 shtator 2018 Në ora: 21:42
Talat Xhaferi

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, është i bindur se shumica e qytetarëve do ta përkrahin referendumin e 30 shtatorit dhe i bëri thirrje opozitës që të sillet përgjegjshëm.

Në pyetjen se çfarë do të ndodhë nëse nuk arrihet censusi i nevojshëm në referendum, Xhaferi në intervistë për Alsat-M tha se në rast se referendumi nuk kalon, atëherë çështja shkon në duart e institucioneve.

Ndërkaq, partia më e madhe opozitare maqedonase OBRM-PDUKM ende nuk ka qëndrim zyrtar në lidhje me referendumin e 30 shtatorit, ndonëse ata marrëveshjen e arritur mes Greqisë dhe Maqedonisë e quajnë marrëveshje kapitulluese.

Kryetari i OBRM-PDUKM-së ka deklaruar se qëndrimin e kësaj partia do ta thonë më 10 shtator, dhe se qëndrimi vjen pas konsultimeve të brendshme partiake dhe bashkëbisedime me popull anembanë Maqedonisë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...