Kancelarja Merkel në Shkup për të inkurajuar suksesin e referendumit - Bota Sot
Kancelarja Merkel në Shkup për të inkurajuar suksesin e referendumit

Maqedonia

Kancelarja Merkel në Shkup për të inkurajuar suksesin e referendumit

Më: 8 shtator 2018 Në ora: 09:47
Kancelarja gjermane, Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel qëndron të shtunën të Maqedoni. Vizita e kancelares Merkel vlerësohet si historike, për shkak të momentit në cilin ndodhet vendi.

Maqedonia më 30 shtator voton në referendum për Marrëveshjen me Greqinë, nga e cila edhe varet integrimi në NATO dhe Bashkimin Evropian. Suksesi i referendumit hap rrugën për anëtarësimin në Aleancë nga e cila edhe ka marrë ftesën ndërsa që të nisë edhe bisedimet për anëtarësimin në BE.

Gjatë takimeve të kancelares gjermane me drejtuesit e institucioneve në Shkup, pikërisht rëndësia e suksesit të referendumit do të dominojë agjendën e bisedimeve.

Image
Kancelarja Merkel në shkurt të këtij viti kishte pritur në Berlin, kryeministrin maqedonas Zaev

Kancelarja gjerman është takuar disa me kryeministrin Zoran Zaev, në kuadër të disa tubimeve ndërkombëtare.

Në shkurt, kryeministri Zaev është pritur nga Berlin nga zonja Merkel e cila ka inkurajuar dy palët, maqedonase dhe greke që të gjejnë kompromis për emrin. Zaev dhe Merkel janë takuar edhe në kuadër të samitit të NATO-së kur edhe Aleanca i dha ftesën për anëtarësim në NATO.

Angela Merkel është kancelarja e parë gjermane që viziton Maqedonisë, pas vizitës së shkurtër të kancelarit, Gerhard Shreder në vitin 1999 për shkak të krizës në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...