Ritet numri i turistëve të huaj në Maqedoni - Bota Sot
Ritet numri i turistëve të huaj në Maqedoni

Maqedonia

Ritet numri i turistëve të huaj në Maqedoni

Më: 19 shtator 2018 Në ora: 12:21
Foto ilustrim

Republika e Maqedonisë këtë vit e vizituan 1.2 milionë turist të cilët sollën fitim prej 24 milionë denar.

Sipas të dhënave të Agjencisë për promovim dhe ndihmë të turizmit, vetëm në pjesën e parë për këtë vit ka shënuar rritje të të ardhurave të devizave nga turizmi për 26.5 për qind duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Nga muaji janar janë regjistruar 433 mijë turistë, çka është rritje për 16.4 për qind më shumë nga viti i kaluar.

Krejt kjo tregon rritjen e interesit të mysafirëve për Maqedoninë si destinacion turistik.

Nga Agjencia tregojnë se për rritjen e numrit të turistëve të huaj në vend ka ndikuar edhe aktiviteti i promovimit të ofertës turistike në disa mediume në Slloveni, Serbi, Kroaci, Shqipëri, Kosovë, Turqi, Poloni, Rumani, Estoni, Suedi, Izrael dhe Bullgari. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...