MPJ e Turqisë: Ankaraja do të vazhdojë ta mbështesë integrimin e Maqedonisë - Bota Sot
MPJ e Turqisë: Ankaraja do të vazhdojë ta mbështesë integrimin e Maqedonisë

Maqedonia

MPJ e Turqisë: Ankaraja do të vazhdojë ta mbështesë integrimin e Maqedonisë

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 13:47
Foto ilustrim

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë pas përfundimit të referendumit në Maqedoni ka shprehur mbështetje për marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës.

Nga MPJ e Turqisë thonë se Ankaraja do të vazhdojë ta mbështesë prosperitetin dhe sigurinë e Maqedonisë dhe anëtarësimin e shtetit në NATO dhe BE.

“Turqia e njeh Maqedoninë me emrin kushtetues prej pavarësimit. Si deri tani do të vazhdojmë ta mbështesim Maqedoninë mike, prosperitetin e saj dhe sigurisë, si dhe anëtarësimin në BE dhe NATO”, thuhet në njoftimin e MPJ-së së Turqisë.

Përveç MPJ-së së Turqisë mbështetje për marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës, pas referendumit të ditës së diel kanë shprehur edhe disa shtete tjera evropiane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...